Ahvi ajud ja pildid

7. Mar 2008

Kui inimene vaatab pilti ja võrdleb seda reaalsusega, siis peab ta täitma ühtlasi ka lüngad. See tähendab, ta peab lisama infot, mis pildilt puudub. Näiteks kui ta näeb, et pildil on dünaamilises poosis inimene, siis kinnitab ta, et näib inimest jooksmas. Kuid kustkohast ta teab, et inimene tõepoolest jookseb – võibolla oli hoopis keerukujuna külmutatud poosis?Kui laps vaatab Disney koomikseid, kust ta siis teab, et apelsinikarva laik Donald Pardi näo ees on pardi nokk? Me nimetame seda aju omadust kujutlusvõimeks, mis aitab meil fotodest ja joonistatud piltidest aru saada, neid enda jaoks tavapärasesse konteksti paigutada.
Kuid kas näiteks inimahvidel on kujutlusvõimet? Ja kuidas on lood teistegi loomadega? Lundi ülikooli doktorant Tomas Persson näitas, et pildist aru saamiseks ei ole ilmtingimata vaja inimaju. Paljudel loomadel pole erilisi raskusi, et ära tunda näiteks realistlike fotode sisu. Kuid kas nad suudavad mõista ka joonistusi?
Et mõista seoseid pildi ja reaalsuse vahel, on loomadel palju teid. Kuid vaid erilistel asjaoludel mõistavad nad, et pilt esindab reaalsust.
Persson uuris paljude aastate vältel Taani Givskudi loomaaia gorillasid ja jõudis järeldusele, et õpetada looma suhtestama pilti ja reaalsust pole kerge. Pole selge, kas see on treeningumeetodi puudus või loomade võimete peegeldus. Iowa Great Ape Trust on õpetanud bonobodele keelt, ja need ahvid suudavad hõlpsasti nimetada lihtsaid mitterealistlikke elemente, mida pole kunagi enne näinud.
Pole küll teada, kas neile õpetatud keel selles abi andis.

Kommentaar: “Kui lõvi oskaks rääkida, siis me ei saaks temast aru,” ütles austria filosoof Wittgenstein umbes 60 aasta eest. Kuid ta mõtles ka nõnda: “Kas aga võib õige öelda ka nii: miski ei räägi selle vastu ja kõik räägib selle kasuks, et laud on ka siis olemas, kui keegi seda ei näe? Mis siis selle kasuks räägib?” Küsimus, kas loomad kuidagiviisi teavad, et laud või banaan või hunt on olemas ka siis, kui nad seda ei näe, on etoloogide peades olnud ammustest aegadest. Kuid ega sellele ühest vastust pole saadud. Muud kui et mõnel juhul ikka teavad küll.
Allikas: AlphaGalileo

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri