Kollased tibud võivad olla inimese looming

7. Mar 2008


Charles Darwin eksis, kui pakkus välja põhjuse, miks tibudel on kollased jalad. Veebruari lõpul ajakirjas PloS Genetics avaldatud artikkel paljastab miljardite maailmas kasvatatavate tibude kollase värvuse saladuse.
Darwin arvas, et kõik kanad pärinevad ühest metsikust liigist puna-džunglikanast. Kuid kui Uppsala ülikooli geneetikud Leif Andersson, Greger Larson ja nende kolleegid uurisid geene, mis määravad tibude värvuse, siis leidis ta, et puna-džunglikanal pole kollase naha geeni, vaid ainult erinevad valge nahavärvi kodeeriva geeni variandid.


Kollase nahavärvuse kodeeriva geeni leidsid nad hoopis teisel liigil, täpik-džunglikanal (pildil). Darwin uuris kodustatud liike, kuna pidas neid heaks evolutsiooni mudeliks. Kui ta aga pidas koeri eri metsikute eellaste hübriidideks, siis kanade puhul arvas ta, et nood põlvnevad vaid ühest liigist. “Ja mõlemal puhul ta eksis,” kommenteeris Larson. Kollane värvus tuleb karotenoidide nimelistest pigmentidest. Kõnealune geen aga kodeerib ensüümi, mis lagundab karotenoidid värvusetuks vormiks. Valgetel tibudel avaldub see geen nahas. Kollastel aga see ei avaldu, ja nii ilmutavad pigmendid oma värvuse. Teistes kudedes käitub see geen aga normaalselt.
Kuid miks on kollased tibud nii arvukad? Andersson spekuleerib, et kollane värvus võis tähistada tibude tervist või munemise edukust või seda oli lihtsalt tore vaadata. Kuid kõnealusel geenil võib olla pistmist koguni inimese naha värvusega – kõnelemata kotkaste kollastest jalgadest.
Allikas: AlphaGalileo

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri