6. May 2005

TEKKIMAS ON EESTI TEADUSINFOSÜSTEEM
Haridus- ja Teadusministeerium on asunud välja töötama Eesti teadusinfosüsteemi, mille eesmärk on koondada Eesti teadus- ja arendustegevust puudutavat infot ning pakkuda operatiivset infovahetuskeskkonda.
Eesti teadusinfosüsteemist saab informatsioonikanal ja töövahend nii teadlastele kui ka teadus- ja arendusasutustele. Teadusinfosüsteem koondab informatsiooni teadus- ja arendusasutuste, teadlaste, teadusprojektide ning erinevate teadustegevuse tulemuste kohta.

Samaaegselt on Eesti Teadusinfosüsteem kanal erinevate taotluste esitamiseks ning esitatud taotluste läbivaatamiseks ja taotluste ning projektide aruannete kinnitamiseks. Mitmed Eesti avalik-õiguslikud ülikoolid võtavad uue süsteemi ka asutusesisese töövahendina kasutusele. Eesti Teadusinfosüsteemi juurde luuakse teadusportaal, mis pakub ülevaatlikku informatsiooni Eesti teadus- ja arendustegevuse erinevate aspektide kohta. Teadusportaali kaudu saab ka laiem avalikkus tutvuda teadusinfosüsteemi sisestatud andmetega.
Samuti on Teadusportaal infokanaliks, kus kajastuvad viimased teadusuudised ning kuhu on kogume ka eesootavad sündmused. Portaali foorum pakub võimaluse erinevatel teadusega seonduvatel teemadel arvamust avaldada ja teiste portaali kasutajatega diskuteerida.
Eesti Teadusinfosüsteemi rajab Eesti Haridus- ja Teadusministeerium koostöös Eesti teadus- ja arendusasutustega ning teadust finantseerivate asutustega. Eesti teadusinfosüsteem võetakse kasutusele 2006. aasta alguses, mil selle kaudu ka esimesi taotlusi vastu võtma hakatakse.
Sellel sügisel võetakse taotlusi veel vastu Eesti teadus- ja arendussüsteemi ERIS kaudu.
Liina Karo, SA Archimedes

ARTUR LINNU STIPENDIUMIKONKURSS AVATUD
Sihtasutus Geenikeskus kuulutas välja Artur Linnu stipendiumikonkursi 2005/2006. õppeaastaks. Antakse neli 12000 krooni suurust stipendiumi. Seda võivad taotleda kõik üliõpilased ja kraadiõppurid, kelle valdkonnaks on geeni- ja biotehnoloogia. Tähtaeg 10. mai ehk siis tulev teisipäev.
Artur Linnu stipendiumifond asutati 2001. aastal. Fondi on teinud annetuse inimesed ja asutused, kes soovivad kaasa aidata geenitehnoloogia edendamisele Eestis. Artur Lind oli nüüd legendaarseks muutunud Tartu teadlane, tänu kelle tarkusele, pühendumisele ja inimlikkusele on Eestis nüüdseks kujunenud maailmatasemel biotehnoloogide teadusühiskond.
Sihtasutus Geenikeskus loodi 1999. aastal ning see vahendab geeni- ja biotehnoloogia alast infot ning püüdleb luua Eestis soodsad tingimused, et jõutaks rahvusvahelisele tasemele ja kui, siis seal ka püsitaks. Muuhulgas lähetab see iganädalasi biotehnoloogia ülevaateid, mida saab sihtasutuse koduleheküljelt tellida.
Sihtasutusest vt lähemalt http://www.genomics.ee ning konkursist
http://www.genomics.ee/index.php?lang=est&show=1&sub=3&level=7&form_id=1
SA Geenikeskus, teadus.ee

ÕPILASTE TEADUSTÖÖDEST SELGUVAD PARIMAD
Järgmise nädala esmaspäeval, 9. mail kell 12.00 lõpetatakse pidulikult Tartus, Haridus- ja Teadusministeeriumi saalis 2005. aasta õpilaste teadustööde riiklik konkurss. Haridus- ja Teadusministeeriumi, sihtasutuse Archimedes ja Teaduskeskuse AHHAA korraldatav konkurss toimub neljandat aastat.
Saadeti 58 tööd 37 koolist. Kõige arvukamalt osalesid Tallinna Reaalkool ja Jõgeva Gümnaasium, aga töid on pea igast Eestimaa nurgast — Hiiu- ja Saaremaalt, Narvast ja Tartust.
Konkursile olid oodatud 15-19 aastased noored uurimistöödega kõigilt teadusaladelt. Uuritud on näiteks Fibonacci jadasid ja Viivi Luige loomingut, puuke ja Sosnovski karuputke, orhideesid ning arvutipiraatlust, sotsiaalse päritolu mõju õpilaste õiglusarusaamadele ja kunstlihase mahtuvuslikke omadusi. Auhinnafond on 50 000 krooni. I preemia saanud noorte seast on komisjon valinud ka Eesti esindajad 27. korda toimuvale Euroopa Liidu Noorteadlaste konkursile, mis toimub sel aastal Moskvas. Konkursi tulemused tehakse teatavaks lõpuüritusel.
Vt lähemalt http://www.archimedes.ee/noorteadlased/
SA Archimedes

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri