teadus.ee 8. suvekool: lühidalt ja selgelt

28. Aug 2012

Selle kirjatükiga tänab teadus.ee suvekool „Teaduse keel“ suvekooli rahvast – kuulajaid ja rääkijaid, lauljaid ja vaikijaid, korraldajaid ja korraldatavaid.

See tähendab kõiki neid, kelleta … jne.

NB! Järgnevas kirjatöös on igasugune sarnasus suvekoolis tegelikult esinenud kõnelejate mõtetega puhtjuhuslik ja rangelt seaduspärane.

¤

¤

¤

¤

¤

Sissejuhatus

Suvekool algas pihta kohe ja täpselt. Juba reedel selgus kaks põhilist löök- ja märksõna.

¤

¤

¤

¤

¤

¤

¤

Need olid esiteks Urmas Tartese „lumm“, mida ta kasutas piltide keele iseloomustamiseks (näidanud rahvale mingi putukamutuka ja USA presidendi foto järel erilise menuga iseenese passipilti. Ja siis kuulutas, et „kõik pildid on õiged.“)

¤

¤

¤

¤

Ning teiseks Hannu Salmi poolt maaletoodud termin „serendiipsus“ (serendipity), mis kitsamalt tähistab ettevalmistatud aju poolt tahtmatult võis siis näiliselt juhuslikult tehtud avastusi.

¤

¤

Laiemalt aga „mida iganes“, nagu oma isiku eksoplanetaarseid seoseid sõnutsi ja pillidel paljastanud Urmas Sisask tabavalt tähendas.

¤

¤

¤

¤

¤

¤

Teema arendus

Laupäeval paljastas Heidi Soosalu Maad kui sügavmõttelist planeeti, tutvustas lühima pealkirjaga teadusartiklit „P´“ ja väristas arvutihelidel järele maavärinat.

¤

¤

¤

¤

¤

¤

Justkui sellest veel vähe, asus Margus Niitsoo rastapatside lehvides mustal kriiditahvlil rehkendama, kui odavalt saab inimene enesel hinge sees hoida, läks sellega üksjagu segadusse nagu tahvlil rahva ees arvutajad ikka, kuid ei heitunud ja esitas oma versiooni Euleri valemist.

¤

¤

¤

¤

Erkki Truve kurvastas rahvast teatega, et DNA juures pole heeliksi kuju üldse oluline, peaasi et oleks topelt. RNAst valkude „tõlkimise tabel on juhuslik!“ võttis Truve inimestelt lootuse olla väljavalitud elukad.

¤

¤

¤

¤

¤

Nojah, ja siis tuli Arvi Tavast ja teatas, et masina ja inimese ainus erinevus seisneb selles, et masin teab objektiivset tõde. (Aga meile seda ei välja ei ütle.)

¤

¤

¤

¤

¤

Vahepeal võttis Aigar Vaigu vaevaks seletada, mis asi see muusika keel on tegelikult, ja õpetas veranda peal ka lastele.

¤

¤

¤

¤

¤

¤

Siis tuli aeg meenutada, et ollakse ikkagi mere kaldal (või rannal?), ja Tarmo Soomere hoiatas kahe asja eest. Et rannast ei tohi midagi ära viia (samal õhtul muinastulede ööl läks näiteks Vaigu muuseumi tagant rannast kaotsi üks lummav serendiipsus) ja et lained hulguvad mööda Läänemerd risti ja põiki, pikuti ja laiuti, ja ega nende käitumise tulevikku ei olegi võimalik ennustada – millise tõsiasja läbi on merelainematemaatikutel kindlustatud tööots aegade lõpuni. Mis tähendab, et aeg on laineline pigem kui korpuskulaarne ilming.

¤

Või siis vastupidi, nagu tõestas Laur Järv: kvantmaailmast on võimalik inimkeeles kõnelda küll, kuid vaid tingimusel, et ise aru ei saaks. (Mille tõestuseks kvantmaailm hägustas ka vastava foto.)

¤

David Vseviov jõudis enne seda tõdemust esitada mononäidendi, milles paljastas ajaloo ilu ja mineviku kaduvust, enne kui loenguõhtu suubus muinastulede öhe, mille raames sõitis merele viikingilaev, ja sellelt kõlanud loits peatas vastaskalda trummitümpsu ning ei lasknud alustada viimsepäeva pasunal.

¤

¤

¤

¤

¤

¤

¤

Ahjaa, ja siis tuli kätte pühapäev ja Aare Baumer hakkas jutlustama, kuidas saab kunstilisest pildist teha kunstilise muusika. Ettekandjad kogunesid kokku ja hakkasid otsima oma erialade keelte ühist osa. Lõpuks kuulutasid kõik, et ühist osa on vaja, kuid kes seda osa täidab, selleni peaaegu et ei jõutudki.

¤

¤

¤

¤

Kokkuvõte

1. Kogu sellele segasele jamale vaatamata kuulas rahvas hoolega või vähemasti meisterlikult teeskles kuulamist, mis oligi suvekooli ees seisnud märk.

2. Esmakordselt Eestis võeti kasutusele termin „serendiipsus“.

3. Veel midagi, mis pole veel meelde jäänud. Ahjaa, fotol on näha nimesildid osavõütjate ootel.

¤

¤

Lisa

Lahked toetajad: Teadus- ja Haridusministeerium, TeaMe projekt, Käsmu Meremuuseum, ilm.ee (vihmane.ee kuni päikeseline.ee).

¤

¤

¤

¤

¤

Fotol on näha suvekooli meelerahu katsnud sõjalaev Käsmu reidil.

Suvekoolis kohtume.

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri