Rubriigi ‘skep.tik arhiiv

nädal.pildis | News | Psühholoogia | skep.tik

Müsteeriumdetektiiv otsib uskumatut

24.05.2009

15. mail pidas Tallinna ülikoolis loengu itaallane Massimo Polidoro, üle maailma tuntud skeptik, kes on valmis paljastama mistahes üleloomulikku. Jutt oligi väga laiast nähtuste ringist, alates Houdinist ja jätkates kaarditrikkidega ja veel nõidustest ning millest iganes.

Pildil demonstreerib Polidoro (paremal), kuidas inimese keha raskust müstilisel kombel vähendada, nii et teda koos tooliga kergelt üles tõsta saab.
Foto: Tiit Kändler

News | Psühholoogia | skep.tik

Kuidas saada selgeltnägijaks ehk külma lugemise lühikursus

05.01.2007

Kui külastad selgeltnägijat, kaardipanijat, astroloogi või mõnda muud meelelahutajat, kes väidab end sinu minevikku, olevikku ja tulevikku tundvat, siis suure tõenäosusega on tegu külma lugemisega (kaalutleva väljalugemisega) (ingl k cold reading).
Aga selle asemel, et kaardimoorile oma raskelt teenitud raha ära anda, võid hoopis ise selle kunsti selgeks õppida ja hämmastada teisi oma värskelt omandatud “imevõimega”.

Siin 13 õpetussõna:
1. Enesekindlus. Kui sa käitud nõnda, nagu usuksid oma võimesse, siis usuvad sind ka teised. Kui sa oled end selgeltnägijana välja reklaaminud, siis tulevad su juurde valdavalt need, kellel on vajadus su juttu uskuda. Nende ees ei peaks enesekindluse mängimine kuigi raske olema.

2. Ole kursis viimaste statistiliste andmetega. Nii tead, mida inimesed üldiselt teevad, millesse usuvad, mida tahavad, mille üle muretsevad, mis haigused millises eas rohkem välja löövad jne.

3. Näita üles teatud tagasihoidlikkust. Ära esita mõõdutundetuid väiteid, nii nõrgestad sa kliendi vastupanu. Seanss pole ju vaimude võitlus, vaid koostöö.

4. Saavuta kliendiga võimalikult varakult koostöövaim. Rõhuta, et eduka seansi tagab kliendi koostöö sama palju, kui selgeltnägija võimekus. Pea meeles, et sina ei pea kellelegi midagi tõestama, kuna sul on ju pikk ja edukas selgeltnägemise karjäär selja taga (lapsepõlvest peale). Maini, et üldiste ja tavapäraste suhtlusraskuste tõttu võivad su lausungid inimese kohta tunduda võõrastena või üllatavatena, aga nende sidumine kliendi eluga jäta tema teha. Siin tabad kahte kärbest ühe hoobiga: esiteks on sul alibi möödapanekute osas, need on lihtsalt kliendi halva koostöö tulemus, mitte sinu võimete puudus, ja teiseks klient pingutab, et viia kokku sinu üleüldine jutuvada tema spetsiifilise ja harukordse eluga. Ta premeerib sind ise paljude täpsete faktikildudega, mida sa hiljem tagasi saad sööta kui müstilisel moel saadud teavet. Edukas külm lugeja on see, kes suudab panna kliendi sinu mõttetustesse mõtet sisse mõtlema.

5. Kasuta mingit asjandust. Abivahendid nagu kristallpall, Tarot´ kaardid, kohvipaks, planeediseisud jne teenivad kahte eesmärki. Esiteks loovad need vajaliku müstilise või pseudoteadusliku atmosfääri. Teiseks annavad need vajalikku lisaaega oma järgmiste küsimuste või mõtteavalduste formuleerimiseks. Kui kohe ei karga mingit tarka mõtet pähe, siis kaartide uurimine täidab vaikust paremini kui niisama silmade pööritamine. Käejoonte lugemine on hea selles mõttes, et kehakontakt annab head teavet kliendi reaktsioonidest.

6. Hoia varuks paras hulk üldtõdesid ja käibefraase. Nendega on hea alustada ja need annavad seansi kondile vajalikku liha ümber.

7. Hoia oma silmad lahti. Kasuta oma meeli. Jälgi kliendi riideid, ehteid, maneere, kõneviisi. Sedasi saad ta ühiskonna redelil paika panna, mis annab hea aluse edukaks lugemiseks. Samuti pea meeles kliendi vastuseid, et neid hiljem talle tagasi sööta kui oma selgeltnägemisi.

8. Kalastamistehnika. Pane klient endast rääkima, sõnasta see teave ümber ja sööda talle tagasi. Üks viis seda teha, on esitada oma väited kui küsimused ja oodata vastust. Hiljem saad saadud teadmisi esitada juba kindlas kõneviisis.

9. Ole hea kuulaja. Eduka seansi puhul räägib klient enamuse ajast. Kurb tõsiasi on see, et paljudel polegi kellegagi rääkida ja selgeltnägija külastamine võib olla üle tüki aja ainus viis oma murede kurtmiseks.

10. Väike teater ja dramatiseering ei tee halba. Mängi sõnadega, löö need vahtu, kasuta poeetilisi võrdlusi.

11. Anna mõista, et tead rohkem kui välja räägid. Kui oled suutnud kliendile jätta mulje vähemalt ühest konkreetsest infokillust, et see on saadud “väljast”, siis arvab ta, et sa teadki temast juba kõike ja ta usaldus sinu vastu on piiritu.

12. Ära häbene klienti igal võimalusel kiita ja meelitada. Mõni võib küll protesteerida, aga sel juhul ütle talle kõiketeadvalt, et “Te suhtute alati kahtlustavalt neisse, kes teid meelitavad. Te lihtsalt ei suuda uskuda, et keegi ilma varjatud tagamõtteta head räägiks.”

13. Pea meeles kuldset reeglit – räägi kliendile alati seda, mida ta soovib kuulda!

Üks hoiatussõna siiski ka:
Inimeste tahe uskuda üleloomulikku ja selgeltnägija võimetesse võib sind ennestki uskuma panna, et sul äkki ongi võime selgelt näha. Ära kuku ise omatehtud lõksu nagu Puhh ja Notsu.
Martin Vällik, skeptik

News | skep.tik

Kanaldamine (channelling)

27.01.2006

Kanaldamine on protsess, mille käigus isik (kanaldaja/ meedium) väidab, et tema keha on hõivanud vaimolend, kelle eesmärk on kommunikatsioon.
Kanaldamishullustus sai tõsise hoo sisse 1972. aastal, kui Jane Roberts koos abikaasa Robert Buttsiga avaldasid raamatu “Seth speaks” (Seth kõneleb). Seth, väga tark “nähtamatu olend”, edastas väidetavalt oma tarkused transis olevale Jane’ile, kes sõnumid Buttsile dikteeris.
Kuigi Roberts, üpriski edukas luuletaja, on kahtlemata väga haritud ja suure lugemusega erinevate religioonide ja okultsete traditsioonide vallas (sh Jung), väidavad tema pooldajad, et ta edastab mõtteid, milleni tema võimed üldsegi ei küüni. Nende jaoks on see tõendiks sellest, et teda inspireeriti. Kui teda ja Buttsi tõesti inspireeriti, siis tegi seda arvatavasti inimeste kergeusklikkuse sügavus.

Kanaldada võib näiteks Lembitut või Kalevipoega.
(more…)

News | Psühholoogia | skep.tik

Transtsendentaalne meditatsioon ®TM

25.11.2005

Komplekt hinduistlikke meditatsioonitehnikaid, mis toodi läänemaailma Maharishi Mahesh Yogi poolt.
Väidetavalt viib see meetod praktiseerija erilisse meeleseisundisse, mida iseloomustatakse kui õndsust või valgustatust. Meetod sisaldab mantrate kordamist, mille eest järgijad tihti sadu dollareid välja käivad. Neile antakse mõista, et iga mantra on just spetsiaalselt tema jaoks välja mõeldud.

(more…)

Ajalugu | Arheoloogia | Folkloristika | News | skep.tik

Püramidiootsus (ingl pyramidiocy)

11.11.2005

Võõramoeline, otsitud teooria Egiptuse püramiidide päritolu, olemuse või otstarbe kohta. Püramidiootide teooriaid toetab vaevalt mingisugunegi tõendusmaterjal. Neil teooriail pole peaaegu mitte mingit muud otstarvet kui olla halvaks näiteks spekuleeriva mõtlemise ja mõttelennulise ettekujutuse kohta.
Mõned püramidioodid näiteks Erich von Däniken ja Zecharia Sitcin väidavad, et muistsed egiptlased olid liiga primitiivsed, et oleksid suutnud ehitada püramiide ilma maaväliste abita. Edgar Cayce väitis, et olendid Atlantisest aitasid egiptlastel püramiide ehitada näidates neile, kuidas kive õhus hõljutada. Charles Berlitz väitis, et Atlantis asub teisel pool Bermuuda Kolmnurka ja seal on sama suur püramiid nagu Giza suur püramiid. Püramidioodid arvavad, et Atlantis on ühendavaks lüliks Egiptuse ja Mehhiko püramiidide vahel. Väidetest, mis näitavad, et nii iidsed egiptlased, mayad või tolteegid olid ise püramiidide ehitamiseks piisavalt intelligentsed ja osavad, pole mingit kasu.
(more…)

Ajalugu | Folkloristika | Humanitaarteadus | News | skep.tik | Sotsiaalteadus

Feng Shui

04.11.2005

“Feng shui” tähendab otsetõlkes “tuul, vesi”. Feng shui on osa Hiina iidsest loodusfilosoofiast. Sageli peetakse feng shuid geomantiaks ehk ennustamiseks geograafiliste omaduste järgi, aga peamiselt on see seotud arusaamisega suhetest looduse ja meie endi vahel, nii et saaksime elada harmoonias oma keskkonnaga.
Feng shui on seotud väga mõistliku arusaamaga, et loodusega koos, mitte selle vastu elamine toob kasu nii inimestele kui keskkonnale. Ka on see seotud sama mõistliku arusaamaga, et meie elu mõjutab oluliselt meie füüsiline ja emotsionaalne ümbrus. Kui ümbritseme end surma, põlguse ja ükskõiksuse sümbolitega elu ja looduse suhtes, lärmi ja mitmesuguste inetuse ning korratuse vormidega, siis korrumpeerume selle käigus ka ise. Kui ümbritseme end ilu, lahkuse, helduse, kaastunde, muusika ja mitmesuguste korrastatud elu veetlusega, siis õilistame nii iseend kui oma keskkonda.

Feng shui pakub meile uskumatuid pupujukusid.
Väidetavad feng shui meistrid, kes mõistavad viit elementi ja kaht energiat nagu chi ja sha (kõva energia, chi vastand), peaksid olema suutelised tajuma metafüüsilisi energiaid ja andma juhiseid nende optimaalseks suunamiseks. Feng shuid on kasutanud ka mitmed maastikuarhitektid ja sisekujundajad. Nad kasutavad metafüüsilist kaarti (nimega “bagua”) ja kompassi, määramaks, milline osa majast, toast, aiast jne peaks kuuluma ühte üheksast kategooriast nagu tervis, loovus, armastus ja rikkus. Nad ütlevad, kus peaks olema vannituba, kuhu peaksid avanema uksed, kus rippuma peeglid, millises toas peaks olema rohelised taimed ja millises punased lilled, kus suunas peaks olema voodipäits ja nii edasi.
Tänapäeval on feng shuist saanud järjekordne New Age energiapettus, müüakse mitmesuguseid metafüüsilise mõttekoormaga tooteid alates paberist poolkuudest ja planeetide väljalõigetest, kaheksanurkseid peegleid ja puust flööte, mis peaksid aitama parandada tervist, maksimeerida oma potentsiaali ja garanteerima mingi õnneküpsise-filosoofia täitumist.
Indoneesiast pärit Sutrisno Murtiyoso sõnul on maades, kus usk feng shuisse on endiselt tugev, saanud sellest ebausu ja tõestamata väidete segapudru, mida pannakse isegi ülikoolide õppekavasse kui arhitektuuri või linnaplaneerimise teaduslik printsiip. Hr Murtiyoso on kirjutanud ühest ülikooli lektorist, kes oli avaldanud artikli Indoneesia suurimas ajalehes ja soovitanud feng shuid kui juhtpõhimõtet Indoneesia tulevikuarhitektuuris. See ajas hr Murtiyoso marru: “Kui seda teeb niinimetatud “paranormaalne” isik, poleks ma nii vihane. Aga mu oma kolleeg, arhitekt… Ma ei kujuta ette, kuidas inimesed saavad minna uude sajandisse, ise endiselt selle iidse nõiduse mõju all. Kuidas saab toimuda progress… Läbi selle tehno-džungli.”
Tõsiselt tasuks muretsema hakata siis, kui arhitektid hakkavad füüsikaseadustega arvestamise asemel palvetama.
Allikas:
Robert Todd Carroll, Skeptiku sõnaraamat
http://www.skepdic.com
Ilmub eesti keeles Eesti Entsüklopeediakirjastuselt http://www.ene.ee
Tõlge: Ingrid Järv
Toimetanud Martin Vällik

Matemaatika | News | skep.tik

Eesti usub õnnenumbritesse

28.10.2005

Selle aasta juulis avaldati eurobaromeeter, mis uuris EL kodanike teadmisi ja arvamusi teaduse küsimustes. Sealt selgub, et kui horoskoope peavad Eesti inimesed äärmiselt ebateaduslikeks (70% vastanuist), siis astroloogiat peab teaduslikuks 54% vastanuist. EL-i keskmisena peetakse astroloogiat veidi enam teaduseks kui ajalugu.
40 protsenti Eesti elanikest usub õnnenumbritesse. See protsent on suurem veel itaallastel — 61. Kuid soomlastel on see 21.
Eestis on enim inimesi, kes arvab, et olulisi küsimusi peaksid poliitkute asemel lahendama teaduseksperdid — nõnda arvas 87 protsenti küsitletutest.
66 protsenti eurooplastest arvab, et Maa tiirleb ümber Päikese. Ja täpselt sama palju pole nõus väitega, et Maa teeb Päikese ümber tiiru ühe kuuga.
Keda huvitab, võib leida: http://europa.eu.int/comm/public_opinion/archives/ebs/ebs_224_report_en.pdf.
teadus.ee

Folkloristika | News | skep.tik

Nõiavitsad ja pendlid. Sissejuhatus pildamisse

21.10.2005

Pildaga/nõiavitsaga otsija kasutab keppi, oksa või muud seadet, et leida maa-alust veesoont, peidetud metalli, maetud aaret, telefonikaablit, patogeenset maakiirgust, kadunud inimesi või golfipalle. Kuna pildamine ei põhine ühelgi tuntud teaduslikul või empiirilisel seaduspärasusel ega loodusjõul, võib seda pidada teatud tüüpi ennustamiseks, seega püüab nõiavitsaga otsija esemeid leida okultsete vahenditega.

(more…)

Humanitaarteadus | News | skep.tik | Teoloogia

Meie vägev aura

07.10.2005

Üks üleloomuliku energia väljendustest on aura — väidetavalt eseme pinnalt lähtuv värviline kuma või mitu üksteise sees olevat kontuuri. New Age’i õpetuse järgi on isegi amööbil aura, samamoodi nagu igal sääsel ja isegi kitsesõnnikul. Aura peegeldab väidetavalt okultset energiavälja või elujõudu, mis on olemas kõiges. Inimeste aurad lähtuvad tavaliselt tšakratest. Tavalistes oludes näevad aurasid vaid eriliste sensitiivivõimetega inimesed. Kui aga veidi treenida või kasutada spetsiaalse filtriga prille, siis võib igaüks aurasid näha. Aurasid võib ka Kirliani fototehnika abil filmile püüda.

(more…)

Füüsika | Humanitaarteadus | News | skep.tik | Teoloogia

Energia

30.09.2005

Meie uus rubriik skep.tik hakkab avaldama uudiseid selliste parateaduste nagu New Age, saientoloogia, intelligentne disain jms alalt ning tutvustama uusi ja huvitavaid paranähtusi, mis maailmas laineid löömas.

Kui viimati ilmunud ajakirjast Horisont võisime lugeda energiast ja eriti sellest äärmiselt marginaalsest energialiigist, mis elusloodust elusana hoiab, siis on tähelepanelik elujälgija kindlasti täheldanud, et enamusel juhtudest, mil tavakeeles energiast räägitakse, on füüsikute, keemikute, bioloogide energiakäsitlusega vähe pistmist. Eluenergia, mida joogakursusel kogutakse; reiki kosmiline energia, mille abil haigeid “ravitakse”; armastuse energia, mis maailma muudab; mõtteenergia, mis eimillestki midagi loob; mõni endale mittesobiv inimene tembeldatakse energiavampiiriks, teine väidab end nägevat inimesi ja asju ümbritsevat värvilist energiavälja — aurat.

(more…)

Telli Teadus.ee uudiskiri