04.2014 arhiiv

lugemis.vara | mis.toimus | News

Kändleri “Köögifüüsika” sai esitletud

25.04.2014

raamat5Eilsel väga mõnusal minu “Köögifüüsika” esitlusel Apollos Tallinas rõhutasin mõtet: “Meil pole midagi süüa peale toidu!” Ja ka toidu asend meie kultuuris on muutumas. Näiteks Apollos seda enam ei pakuta. See-eest pole ka kapsaks loetud raamatuid.

Intervjueeris Priit Ennet, musitseeris raamatu illustreerija ja kujundaja Eerik Kändler.

¤

¤

KF-Book-Cover¤

¤

¤

¤

¤

¤

¤

¤

¤

¤

¤

¤

¤

Raamat3Fotod: Piret Kändler

lugemis.vara | mis.toimub | News

Tiit Kändleri “Köögifüüsika” raamatu esitlus

23.04.2014

Apollo raamatupoe laval Tallinnas Solarises: neljapäeval, 24. aprillil 2014. a kell 18:00

 

Page_1Uus maitse Eesti kokakirjanduses!

 

Tiit Kändler

Köögifüüsika

Kokanduse kuuemõõtmeline maailm

Illustratsioonid ja kujundus Eerik Kändler

Menu Kirjastus, 184 lk

26 ptk, ohtralt ilustratsiooni ja teabegraafikat, register

Autorit, teaduskirjanik Tiit Kändlerit intervjueerib Eesti Raadio teadusajakirjanik Priit Ennet.

Miks on köögil kuus mõõdet?

Mis on võltstoit?

Kui mahe on mahetoit?

Miks leiutati margariin ja konservid?

Kus on toidu kodu?

Musitseerib Eerik Kändler, „Sädelev kass“.

Tutvuda saab ka müügil olevate Tiit Kändleri raamatutega „Õueonu aasta“ ja „Loll on targaks saada“ ning

Ansambli „Sädelev kass“ CD-heliplaadiga (Elerin Velling, Eerik Kändler).

 

“Ühel heal ajal sai köögist meile tagatuba, kus toimetada, nagu üks korralik füüsik toimetab laboris: eksperimenteerides ja selle tulemusi hinnates ning neid uuesti üle korrates ja kontrollides. Isegi kui poetoidul on kadunud kodumaa, saame me selle toidule tagasi anda, katsetades oma köögis ning uudistades, kuidas köögifüüsika toidulaual maitseb. Sellest kõigest pajatabki see raamat, mille olete avanud nagu veidi tundmatu konservi.”

KF-Plakat

mis.toimub | News | Ökoloogia | vaata.imet

Häid pühi: surreeded pole vennad = tormiline kliimamuutus

18.04.2014

Lihavõttekuusk1AMöödunud aastal Suurel Reedel. Treppojal askeldasid Lihavõttepäkapikud ja sõid ära tai liha. Külla tuli reil-saanil kihutav Lihavõttevana ning viis jõulukingid minema.

¤

¤

¤

¤

¤

¤

 

SuurReede.2014ASel aastal ootab konn kevadet ja vahib märtsikellukesi ning lumikellukesi ja tsillasid.

 

hea.eesti.uudis | lugemis.vara | News

Tiit Kändleri “Köögifüüsika. Kokanduse kuuemõõmeline maailm” väljus trükijojast

10.04.2014

Page_1On rõõm sõpradele teada anda, et just-kust tuli trükikojast mu raamat “Köögifüüsika. Kokanduse kuuemõõtmeline maailm.” Mina pole seda veel käes hoidnud, küll aga kujundaja-joonistaja-küljendaja, mu hää poeg Eerik.
Kirjastus Menu, 184 lk, värvipildid ja infograafikagraafika, huvitavat kirjandust ja põhjalik register.
“Ühel heal ajal sai köögist meile tagatuba, kus toimetada, nagu üks korralik füüsik toimetab laboris: eksperimenteerides ja selle tulemusi hinnates ning neid uuesti üle korrates ja kontrollides. Isegi kui poetoidul on kadunud kodumaa, saame me selle toidule tagasi anda, katsetades oma köögis ning uudistades, kuidas köögifüüsika toidulaual maitseb.
Sellest kõigest pajatabki see raamat, mille olete avanud nagu veidi tundmatu konservi.”
Millal müüma hakatakse, ei tea, millal esitleme, ka veel mitte, teave saadaval lähitulevikus hästivarustatud paikades nagu minu ja teadus.ee näoraamat, www.teadus.ee jamuud kenad kohad.

Toiduretseptiraamatuid on palju, säherdusi vaid üks.

Tiit Kändler

Filosoofia | Folkloristika | News | õue.onu

Õueonu semiootikaloeng II

01.04.2014

Õueonu semiootikaloeng II

„Eesti kvantmehaanika lühikursus“

Kaasautor Nikita, Lingvistiline Mets, 34. kvartal, lasipuu.

Soovmõtlemise ülistuseks.

Tekst ja foto: Tiit Kändler

 

Eesti uusrahvuskangelasel Valdur Mikital on erakordne taju, kaksiktaju. Mis tähendab seda, et ta võib ära trükkida igasugust geniaalset mõtteamokki, mis aga pea välja kannatab. Soovmõtlemine on muidugimõista minev kaup, ja nõnda usutakse meelsasti Mikita energeetilist nägemust, et eestlane on väljavalitud rahvas, elab metsa ja kes teab mille piiril ja et tema keele sügavus on sihuke, milleni ükski teine keel ei küüni. Mis tähendab, et kui maailm päästetakse, siis vaid eestlase käe ja meele läbi.

Pole siis ime, et viimastel kuudel on siinmail Mikitat tsiteeritud enam kui Nikitat, Jossifit, Volodjat ja Karlat kokku ühel keskmisel 1954. aastal (Friedrichist kõnelemata).

Võime muidugi olla õnnelikud: viimaks ometi on eestlasel olemas omaenese Vana Testament, Mikita tõlkes Lingvistiline Mets, mis tõestab veenvalt, et eestlane on väljavalitud rahvas. Mis omakorda tõestab seda tõsikindlalt, sest milleks eestlast solvata: Mikita ei vaja mingeid uuringuid, faktoloogiat, korralikke tsitaate, vastuväiteid, nii nagu Vana Testamentki. Enamgi veel, Mikita raamat on Eesti rahvuslase „Mein Kampf“ – seda tuleb vaid kooris ja kõva häälega rahvale ette karjuda. Kuni saabub kaksiktaju või vaikijad ahju aetakse.

Õueonul jälle omakorda on kah erakordne taju, pooliktaju. Ta kuuleb poole kõrvaga, näeb poole silmaga ja haistab poole ninaga ja katsub näpuotsaga. Seepärast on Õueonu otsustanud kirjutada Eesti rahva hüvanguks „Eesti kvantmehaanika lühikursuse“,  võttes ses osas nagu Mikita eeskuju Stalini „VK(b)P lühikursusest“.

Treppoja.Apr.2014A„Eesti kvantmehaanika lühikursuse“ esimene reegel: „Kui saabub reede, siis kargavad kõik mikitad üle Eesti oma urgudest välja, käivitavad mootorsaed ja hakkavad metsa langetama. Sest kui sa armastad metsa nii meeletult, nagu õigemetsausklik eestlane, siis peab tema sinu jalge ees lebama, et saaks pai teha.

„Eesti kvantmehaanika lühikursuse“ teine reegel: „Mets tuleb lõigata osakesteks, kvantideks, et lained seda kenasti kanda saaksid.“

See on laine ja osakese dualism, määramatuse printsiibi kohaselt aga ei ole võimalik ühekorraga kindlaks teha, kus asub mets, kus selle asemele valatud asfalt.

Mikita ood tuleb kindlasti lülitada Laulupeo kavva, ja kui lavale enam ei saa, siis õlleplatsile. Sponsorid kipuvadki sinna üksikuks jääma.

01.04.15:35

Fotol: Treppojal,1. aprill kell 14:30

News | õue.onu | Sotsiaalteadus

Õueonu semiootikaloengud. I

01.04.2014

Täna hommikul kell 5:36 helises mu mobla. Selgus, et värava taga on pakikandja, kes tõi mulle raamatu, mille olevat ma tellinud Krisostomuselt. Pakikandjaks oli Chris Strnger Londoni Loodusmuuseumist, kelle “Inimese evolutsiooni” olin tõlkinud vanaammu. Chris ulatas mulle raamatu, mille ta oli tõlkinud inglise keelde, see oli Mikita metsapiibel, mille pealkirjaks oli Londonis pandud “Lone survivors. How we came to be the only humans on earth.”
Mikitad mu ümber Treppojal tõmbasid saed käima ja mets hakkas rõõmsalt langema, nii nagu iga päev. Kui sa armastad metsa, siis tahad, et see su armastust ei varjaks.
Mis tegi päeva eriliseks, on et Chris ütles mulle: vaata seda neandertallast, ta suri välja, mitte et ilmastik muutus, vaid et ta ei saavutanud kahemeelsust.
Kuulasin seda pole kõrvaga, nägin poole silmaga, haistsin poole ninaga, sellega, mis jääb näkku kinni. Sest olen poolemeelne.
Christ võttis taskust neandertallase ja kinkis selle mulle. “Ta on külahullust etem, ütles ta.” Tõepoolest, hea oli nuusata neandertali mehe kasukasse.
Köhisin pole suuga, neandertallane pudenes mu käte vahelt ja läks oma teed. Täna võib ta olla teist igaühe teelaul. Tavaliselt aetakse neandertallane segi soolatopsi või Mikita eeposega, enne kui see väärteos lonkava lauajala alla pistetatakse.
Kuid tegelikult on neandertallane võtmehoidjaks kodutute laste hulgiemakodus.
Aprillil on prill ninal ja ta mängib sellel külahullu.
01.04.14.6:55
Kõrve.Kodru.SiltANeandertallase teated: Tammsaarel, Kodru raba peale minna.

Foto: Tiit Kändler

Telli Teadus.ee uudiskiri