Maa võib pääseda gammapurske katastroofist

28. Apr 2006

Siiani teadaolevalt Universumi võimsaimad plahvatused gammapursked ähvardavad ka Maad. Maani jõudnud energiline gammakiirgus võib isegi hävitada osoonikihi Maa atmosfääris. Kui säherdune purse toimuks meie Galaktikas ja oleks suunatud Maa poole, oleks muretsemiseks põhjust. Nüüd aga kinnitab Ohio riigiülikooli astronoom Kris Stanek, et Linnutee ehitus välistab gammapursked.

Gammapurskes vallandub suunatud kiirgusvoog. Nii et ka iga lähedane purse ei taba kaugeltki veel Maad.

Nad leidsid, et gammapursked toimusid galaktikates, kus raskete elementide osakaal moodustas vaid kümnendiku keskmisest ja viiendiku Linnutee omast. Gammapursked arvatakse toimuvat gigantse kiiresti pöörleva ja vesinikuümbrise kaotanud tähe kokkuvarisemisel. Metallirikastes galaktikates neelavad tähe pinnal olevad rasked elemendid sisemusest tuleva valguse, lükates väliskihte eemale. See vähendab tähe pöörlemiskiirust ning ka kokkuvarisemise jõulisust.
Siiani on lähimad nähtud gammapursked toimunud 2 miljardi valgusaasta kaugusel. Skeptikud vaidlevad siiski vastu, kinnitades, et on nähtud meist 40 000 valgusaasta kaugusel toimunud gammapurske jälgi. See hääbus 10 kuni 20 tuhande aasta eest. Stanek väidab, et tegemist oli ebaharilikult võimsa supernoovaga.
Allikas: New Scientist

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri