Bohri postulaat ohus

23. Mar 2007

80 aasta eest postuleeris Taani füüsik Niels Bohr oma komplementaarsuse ehk täiendatavuse printsiibi. Selle kohaselt ilmutavad elementaarosakesed nagu elektronid ja footonid mõnes katses osakeste, mõnes teises aga laine omadusi. Kuid mitte üheaegselt. Nüüd on Ameerikas elav iraanlane Shahriar Afshar teinud katse, mis selle põhilise kvantfüüsika postulaadi ümber lükkavat. Õieti väitis mees seda juba kolme aasta eest, ent sattus tugeva kriitika alla. Rünnati isegi tema rahvust ja usku. Nüüd aga tegi ta uue ja lihtsa katse, mida tõlgendab kui footonite laine- ja osakeseiseloomu koosavaldumist.
Afshari eksperiment võib ehk mõõta valguse korpuskulaarset ja lainelist omadust samaaegselt.


Graafiku sõnade tõlge vasakult: sisenev valgus, ava1, ava2, takistus, fokuseeriv lääts, vertikaalne traatvõre, ava1 jälgiv footondetektor, ava2 jälgiv footondetektor, peeglid.

Eksperiment on klassikaline kaksikpilu katse, mida on täiendatud pilude taguse läätsega. Läätse ette aga asetati paralleelsetest traatidest võre. Tulemust tõlgendab Afshar kui Bohri postulaadi rikkumist. Töö trükiti ära ajakirjas Foundation of Physics, mida toimetab Nobeli preemia laureaat Gerard´t Hooft. Nii et nüüd on kvantfüüsikutel põhjust 80 aasta tagused vaidlused jälle üles võtta.
Viimase New Scientisti numbri lugejakirjades ongi avaldatud kahtlust, kas ikka footoni kahte avaldumisviisi korraga jälgiti. Valgus levib läätse taga küll välkkiirelt, ent siiski võisid kahe ava mõõtmised toimuda eri aegadel.
Allikas: New Scientist, 17. veebr

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri