13. Apr 2007

KONN PUU OTSAS
Väikesed puukonnad suudavad siledal pinnal püsida ka pea-keha alaspidi. Kui nad aga käivad, suudavad oma jalgu lihtsalt pinna küljest lahti saada. Glasgow ülikooli teadlased uurisid asja ning selgus, et konnade jalapadjandid on kaetud õhukese limakihiga, mis aitab loomadel pindade külge kinnituda nagu märg paber kleepub aknaklaasile. Jalad saavad nad lahti koordumise teel, umbes nii nagu me eemaldame oma nahalt plaastri. Miks aga puukonn oksalt lahti ei koordu? Teadlased mõõtsid külgetõmbe- ja hõõrdejõudusid lehekonlaste sugukonda kuuluvatel White´i puukonnadel. Selgus, et konnad reguleerivad külgetõmmet nurgaga nende jala ja pinna vahel. Kõige suurem on külgetõmme, kui nurk on täisnurk. Suuremad puudel elavad konnad aga ei kleepu nii hästi pinna külge ning on hoopis õppinud ära puudel ahvidena ronimise.
Allikas: AlphaGalileo

TASUTA PUHTUST EI OLE
Bensiinimootorite heitgaaside katalüüsil põhinevad puhastid ei olegi nii puhtad kui arvati. Mürgiseid lämmastikoksiide ja süsivesinikke need küll kõrvaldavad. Kuid hinnaks on katalüsaatoritena kasutatavate metallide plaatina, roodiumi, pallaadiumi ja iriidiumi sattumine keskkonda.
Rooma ülikooli teadlane Claudio Botrč ja ta kolleegid analüüsisid Rooma linna liiklusrikaste paikade õhu sisaldust mass-spektromeetril. Selgus, et mitte tööstus, vaid hoopis sõidukid paiskavad õhku enim plaatina ja sellele lähedasi metalle. Need aga võivad vallandada organismis reaktsioone, mis viivad oluliste biomolekulide askorbiinhappe (C-vitamiini) ja nikotiinamiid adeniin dinukleotiidi NADH koguste vähenemiseni.
Allikas: AlphaGalileo

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri