Kogumik Väinamere laidudest

8. Jun 2007

Ilmunud on raamat „Uurimisretked Väinamere laidudele“ (ISBN 978-9949-15-084-7). Raamatu väljaandmist rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus Riikliku Looduskaitsekeskuse (RLK) Hiiu-Lääne regiooni korraldamisel. Tegemist on artiklite kogumikuga (toimetajad Tiina Peil ja Eva Nilson), mis võtab kokku Väinamere põhjaosa laidudele korraldatud retkede käigus siiani kogutud andmed.

Ekspeditsioonidega alustati 1992. aastal ning need toimuvad kaks korda aastas tänini: sel aastal starditakse Salinõmmest 28. mail. Iga retk pakub huvitavat lisa, nii et töö ei ole valmis ja seegi artiklite kogumik on pigem vahekokkuvõte. Tahame ärgitada kõiki laidude külalisi lahtiste silmadega ringi vaatama, pakkudes algteadmisi ja lootes, et suuremad teadmised aitavad ka erilist hoida.
Raamat sisaldab peatükke Väinamerest (Heino Mardiste), väikesaarte maastikest (Urve Ratas jt), kultuuriloost (Vello Kaskor) ja elustikust ning selle mitmekesisusest (Peil jt). Elustikurühmadest on käsitletud hülged (Ivar Jüssi), linnud (Aivar ja Tiit Leito) ja liblikad (Rita Miller) ning soontaimed (Elle Roosaluste), samblad (Loore Ehrlich ja Leiti Kannukene) ja samblikud (Ave Suija ja Inga Jüriado). Raamat on rikkalikult illustreeritud fotode (põhiautor ja kujunduse idee Tiit Leito) ja kaartidega (makett ja viimistlus OÜ Digimap). Lisatud on ka ingliskeelsed kokkuvõte ning fotode, jooniste ja tabelite nimekiri (Tiina Peil).
Raamatut on võimalik saada RLK Hiiumaa talitusest (Vabriku plats 1, Kärdla) ning Tallinna ülikooli maastiku ja kultuuri keskusest (Uus-Sadama 5, ruum 642).
Allikas: Tiina Peil

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri