Teismelise aju on täiskasvanute omast erinev

11. Apr 2008

Paljud lapsevanemad kahtlustavad, et nende teismeliste laste ajud on erinevad laste ja täiskasvanute omadest. Uued andmed kinnitavad seda tähelepanekut. Jay N. Giedd USA teadusasutusest nimega National Institute of Mental Health ja tema Euroopa kolleegid on uurinud magenetresonantskuvamise meetodiga eri vanuses inimeste aju hallolluse hulka.
Tuvastati, et hallolluse ruumala suureneb umbes varase teismeliseeani ja seejärel hakkab jätkuvalt vähenema. See mõjutab tunnetust, emotsioone ja käitumist.
Nooruki aju ei ole defektne täiskasvanu aju, kinnitavad teadlased. Küll aga soodustab see kalduvust riskile ja eredamatele aistingutele.
Teadlased uurisid alates 1989. aastast 2000 katsealuse ajusid iga kahe aasta tagant, alates kolmandast eluaastast kuni 27. eluaastani. Neist 387 isikut olid vabad igasugusest psühhopatoloogiast.
Täis kasvamine pole mitte uute tähtede lisandumine, vaid varem moodustunud tähtede kombineerumine sõnadeks ja sõnade rühmitumine lausetesse ja lõikudesse, toovad aju-uurijad näitliku paralleeli.
Kui pärast teismeliseiga hakkab aju hallolluse osa vähenema, tähendab see, et sinnani ülearenenud aju osa vähenemine võimaldab aju struktuuril täiustuda.
Allikas: AlphaGalileo

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri