Elemendid kaante vahel

20. Mar 2009


Hergi Karik
Leiutised ja avastused keemias
Kirjastus Ilo, 2009, 472 lk, kõvad kaaned

Emeriitprofessor Hergi Karik on kadestamisväärse järjekindlusega ja läbi aastakümnete kirjutanud keemiast küll ühe, küll teise, küll kolmanda kandi pealt. Ikka selleks, et teha oma lemmikala mõistetavaks ja kättesaadavaks ka laiemale rahvale.
Nüüd on Karik saanud hakkama tõelise tour de force´iga ja koondanud ühe raamatu kaante vahele kõigi keemiliste elementide saatuse, olemuse ja võimaliku tuleviku. „Kõikide keemiliste elementide avastamislugu esimesest elemendist kuni elemendini järjenumbriga 118. Keemilise elemendi eripära. Rakendused. Biotoime organismis.” Nii on ta raamatu alapealkirjastanud.
Siit ei leia me vaid elementide passiandmeid. Saame kaasa elada nende avastamise kohati põnevatele, kohati traagilistele lugudele. Tutvuda nende läbi prominentsete keemikutega, kes on muutnud meie maailma selliseks, nagu me näeme köögis, elutoas ja läbi autoakna. Me saame ka lugeda, kuidas neid elemente või nende ühendeid on ära kasutatud poliitiliste mõrvade, sõjalise jõu ja inimliku ahnuse teenistuses.
Ja erilise tooni annab raamatule võimalus jälgida maailma ajalugu läbi keemiliste elementide avastamise, kasutuselevõtu ja loomisegi. Tõepoolest, Karik on reastanud elemendid ajaloolises järjestuses – nõnda, nagu nüüdisinimene neid tundma õppis ja sihipäraselt kasutama hakkas. Nii et tema raamat on omamoodi alternatiivne ajalooõpik, kust ei puudu küll poliitilised mõrvad ja sõjadki, kuid kus siiski lahingud, vallutused ja alistamised ei kipu valdama, nagu need ajaloo tavaõpikutes tavaliselt teevad.
Kuid raamatul on ka puhtpraktiline külg – siit saab lugeda, kuidas üks või teine element inimese organismile mõjub või mõjuda võib.
Karik ei tee suuri sõnu ega maali meile väljamõeldud pilte teadlaste raskest kuid tänuväärsest tööst. Karik on asjalik ja sellega seonduvalt ka usaldusväärne. Ka kirjastusepoolne toimetamine ja vormistus on igati korrektne. Seda raamatut saab lugeda oma ajaloohuvi rahuldamiseks, silmaringi laiendamiseks – aga seda saab kasutada ka omamoodi teatmikuna. Mida hõlbustab lisatud märksõnastik.
Nõnda seisab Kariku raamat Eesti populaarteaduslikus kirjanduses suisa üksi. Ei mäleta küll autoriteostest midagi, mis oma põhjalikkuselt ja ammendavuselt oleks sellega samal astmel. Kui, siis mõni Harry Õiglase või Heino Eelsalu raamatuist.
teadus.ee

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri