Ida tegi teadlastele ninanipsu

4. Jun 2009

Vahel võivad elusolendid teadlasi ninapidi vedada veel kümnete miljonite aastate tagant.

Mai keskel trükiti auväärses teadusajakirjas PLoS ONE artikkel, mis lõi kohe suuri laineid. J.L. Franzen ja ta kolleegid teatasid seal 47 mln aasta vanusest fossiilist, mis justkui oleks see paljuotsitud puuduv inimese ja teiste primaatide ühine esivanem. Saksamaalt Messeli lähedalt leitud Darwinius masillae nimelise liigi Idaks ristitud esindaja pidanuks leiu ajakirjanduslike tõlgendajate meelest muutma meie arusaama primaatide evolutsioonist.

Asja võttis üles ajaleht The Daily Mail ja vähe sellest – leiust oli pressikonverentsi ajaks juba New Yorgi firma Atlantic vändanud dokfilmi, mida näitasid BBC ja Norra TV. Oli valminud raamatki.

Enne pressikonverentsi ei saanud ükski ajakirjanik artikliga tutvuda, et seda ka kriitiliselt hinnata. Uudis põhjapanevast leiust jõudis ka Eesti meediasse. Ühesõnaga – palju kära eimillestki. Või õigemini küll millestki, ent mitte mingil juhul ei ole asjatundjate arvates tegu inimese eellasega, vaid adapiidide sekka kuuluva väljasurnud primaadiga, kes on pigem sugulane lemuuridega, kommenteerib teadusajakiri Nature.

Nii et ka teadusuudistega tuleb olla ettevaatlik. On Eestiski ette tulnud, et mõni edev teadlane on oma osaluse mõnes teadusartiklis üles puhunud ja ajakirjandus õnge läinud, olemata artiklit ennast isegi mitte kaugelt näinud.
Allikas: Nature

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri