Nii ta tapab Peipsi kurgi

20. Jul 2011


18. juuli Eesti Päevalehes kirjutas mu hea kolleeg Rein Sikk artikli Peipsiveere kurgikasvatusest ja -müügist. Selles tutvustas ta ka kedagi Martin Tiiki, kes on Metsakülas hakanud kasvatama kurke hollandlaste eeskujul. Ja nimelt nõnda, et iga kurgitaimetaime pott mineraalvatimatis oma augus. Ja kasvupinnas, kiidab seesinatne Tiik, on absoluutselt steriilne – haiguste- ja kahjurivaba. Ning vett tilgutatakse jaokaupa peale.

Tore on, kui mõni mees on ringi käinud ja maailma näinud. Kuid mis pole tore, on see, et too tegelane müüb oma kaupa Peipsi kurgi nime all.

Hollandis on teadupärast maad nagu Eestis, kuid inimesi kümme korda enam. Ja need tublid inimesed on välja nuputanud oma nipid, et ellu jääda. Meil aga on oma tublid Peipsi ääre inimesed, kes ka ilma igasuguse teaduseta teavad, et vili vajab kasvamist elaval mullal. Vaid siis on sel oma maitse. Igasugused mullabakterid, putukad, mutukad ja vihmaussid käivad asja juurde.

Eks hammustage kevadel Hollandi kurki – pole vahet, kas teete seda, või nätsutate kumminuia. Teaduski puutub siia. Nimelt vajab taim kasvamiseks stressi, vaid siis toodab ta oma viljas aineid, mis võivad ka sööjale kasulikud olla. Ja lisaks. Pole kahtlust, et mineraalvill ei ole just kõige söödavam aine. Ning loomulikult lendub sealt osiseid kurkide peale, mida isegi Hollandit näinud geeniused vaevalt et ükshaaval välja nopivad.

Nii et mitte kõik, mida kasvatatakse Eestis, pole Eestimaine. Sest selle maine teevad täis ahned tüübid, kel ei ole kahju inimese tervisest ja eelnenud põlvkondade vaevast, kui vaid raha tuleks.

Eesti tomat on juba ahnuse poolt tuksi keeratud, nõnda et on targem võimaluse korral osta Leedu tomatit. Soovitan soojalt, maitseb hästi – nagu Pärnu tomat veel mullu.

Nüüd siis kavatsetakse tuksi keerata ka sadade aastate poolt üles töötatud Peipsi kurgi maine. Tuleb vaid loota, et mahetootjate liit sihukesele kraamile oma silti ei anna. Sest veel looduse ja keskkonna vaenulikumalt, saastavamalt ja ebasäästvamalt vaevalt et on võimalik kurke kasvatada. Peipsi kurk, mis saastab kodumaa loodust – kas ei kõla uhkelt!

Tiit Kändler

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri