Rosmariin on tõeline meelespea

27. Feb 2012


Kui tahate, et järgnev uudis teile paremini meelde jääks, nuusutage rosmariini. Või selle puudumisel eukalüpti, loorberit, salveid – kasvõi koirohtu.

Meelespea või ära-unusta-mind on taim, kelle nime on paljudes Euroopas keeltes hea meeles pidada ja mis tähendab täpselt ühte ja sama. Kuid tõeline meelespidamise lill on hoopis rosmariin. „Siin on rosmariin, see on mäletamiseks,” ütles Ophelia Shakaespeare´i „Hamletis”. Seda taime on peetud mäluparandajaks eri kultuurides läbi sajandite. Nüüd, väidetavalt esmakordselt, on teadlased näidanud, veres sisalduva rosmariiniõli kõrgem tase parandab tunnetussooritust (kognitiivset sooritust).

Ühendkuningriikide Northumbria Ülikooli teadlased Mark Moss ja Lorraine Oliver mõtlesid välja ja teostasid eksperimendi, milles uuriti üht rosmariini Rosmarinus officinalis õli osist, mille keemiline nimi on 1,8-kineool. Nad uurisid, kuidas sõltub 20 katsealuse tunnetussooritus ja meeleolu, kui hingatavas õhus on erinev tase rosmariini aroomi. Katsealuste veres määrati 1,8-kineooli kontsentratsioon ja siis mõõdeti neile antud testide lahendamise kiirus ja täpsus.

Selgus, et mida kõrgem oli 1,8-kineooli tase, seda parem oli tunnetussooritus. Paranes nii kiirus kui täpsus. Kuigi vähemal määral, mõjus kemikaal ka meeleolule. Üllataval kombel oli mõju rahuolule vastupidine – mida kõrgem 1,8-kineooli tase, seda pisem rahulolu. See näitab, et rosmariini õli koostisosad mõjuvad subjektiivsele enesetundele ja tunnetussooritusele erinevaid teid pidi. Õli ei paranda tähelepanuvõimet või erksust.

Terpeenid nagu 1,8-kineool võivad vereringesse siseneda nina- või kopsulima kaudu. Väikeste rasvas lahustuvate molekulidena suudavad terpeenid läbida vere ja aju vahelist tõket. Lenduvat 1,8-kineooli sisaldub lisaks rosmariinile paljudes aromaatsetes taimedes, sealhulgas eukalüptis, loorberis, salveis ja koirohus. See seob ensüüme, mis on tähtsad aju ja kesknärvisüsteemi neurokeemias. Rosmariini osised võivad ennetada neurotransmitter atsetüülkoliini riknemist.

„1,8-kineooli tasemega on seotud vaid rahulolu ja jõudsime intrigeeriva tulemuseni, et saavutust võib parandada hea tuju, mitte aga ärritatus,” ütles Moss.

Allikas: Therapeutic Advances in Psychopharmacology/EurekAlert!

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri