Astronoomid: tumeenergia tõenäosus on 99,996 protsenti

9. Oct 2012

Tumeenergia nimeline müstiline ollus, mis kihutab takka universumi paisumist, on tõepoolest olemas. Nõnda kinnitavad Portsmouthi Ülikooli professor Bob Nichol ja tema kolleegid-astronoomid Kuningliku Astronoomiaühingu kuumärkmete septembrinumbris. Pärast kaks aastat kestnud tööd järeldasid teadlased, et tumeenergia eksisteerimise tõenäosus on tõeliselt imesuur ning isegi NLiidu kunagiste hääletamiste tulemuste osavõttu ületav 99,996 protsenti.

„Tumeenergia on siiani jäänud üheks nüüdisaja suuremaks teaduslikuks müsteeriumiks, nii et pole ime, et paljud teadlased selle esinemist küsitavaks peavad,“ ütles Nichol Kuningliku Astronoomiaühingu pressiteates. Üle kümne aasta tagasi tõdesid kauge supernoova heledust jälgivad astronoomid, et universumi paisumine tundub kiirenevat. Kiirenemist seostatakse arvatavalt 73 protsenti kosmose sisust täitva tumeenergia tõukejõuga. Teadlased, kes kiirenemise avastasid, võitsid möödunud aasta Nobeli füüsikapreemia, kuid tumeenergia on ikka vaidluste teema. Selle esinemise tõestuseks on kasutatud mitmeid tehnikaid, kuid need on olnud kas kaudsed või ebatäpsed. Selge tõendus tumeenergia kasuks tuleb astronoomide Rainer Sachsi ja Arthur Wolfe’i nime kandava efekti läbi. Suurest Paugust säilinud kosmiline mikrolaineline taustkiirgus on jälgitav üle kogu taeva. 1967. aastal oletasid Sachs ja Wolfe, et valgus sellest kiirgusest muutub veidi sinisemaks, kui läbib mateeriakämpude gravitatsioonivälju ehk siis toimub gravitatsiooniline punanihe. 30 aasta pärast pakkusid Robert Crittenden ja Neil Turok välja, et astronoomid peaksid otsima selle valguse footonite energia väikesi muutusi ja võrdlema kiirguse temperatuuri jaotust galaktikate kaartidega.

Kui tumeenergiat poleks, siis need kaks kaarti teineteisele ei vastaks. Kui aga tumeenergia on, siis viib see kummalisele efektile, et kosmilise mikrolainekiirguse footonid läbi massikämpude liikudes saavad energiat juurde.

2003. aastal Sachs-Wolfi efekt mõõdeti, kuid signaal oli nõrk ja vastavus kaartide vahel väike. Nüüd on teadlased tulemusi uuesti põhjalikult analüüsinud ja järeldavadki oma kaheaastase töö põhjal tumeenergia esinemise ülikõrget tõenäosust. 99,996 protsenti.

Mis tumeenergia on, seda ei tea seni veel keegi.

Allikas: Royal Astronomical Society

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri