Valel on punased ninad

9. Dec 2012

Valel võivad vahel küll olla lühikesed jalad, kuid nüüd on selgunud, et kindlasti tõuseb valevorsti nina temperatuur ja küllap siis nina ka punetama hakkab. Granada Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia osakonnas tehtud termograafiliste uuringute kohaselt seisneb Pinoccio efekt, nagu teadlased seda ilmingut nimetavad, nina ümber paikneva silma sisenurga orbitaallihase ümbruse temperatuuri tõusus.

Termograafia on tehnika, mis põhineb kehade temperatuuri mõõtmisel tööstustes, ehituses ja meditsiinis, sellega uuritakse on hoonete energiakadusid, veiste hingamisteede haigusi või pesukarude marutaudi. Termograafia leiutati Teise maailmasõja ajal USAs, et öösel vaenlasi näha.

Granada Ülikooli teadlased Emilio Gómez Milán ja Elvira Salazar López hakkasid esimestena kasutama termograafiat psühholoogias. Selle meetodi abil on nad määranud meeste ja naiste seksuaalset erutust, mis tõstab rindade ja genitaalide temperatuuri. Nende uuringud näitavad, et mehed ja naised erutuvad samaaegselt, kuigi naised ütlevad, et nad pole üldse või on vaid veidi erutunud.

Näotemperatuur muutub vaimsel pingutusel nagu võrrandite lahendamisel, aga ka siis, kui inimene tabatakse valetamas. Vaimsete pingutuste tulemusena näotemperatuur tõuseb ja vihahooga langeb. Kui luiskame oma tunnete kohta, siis tõuseb temperatuur nina ümber, sest aktiveerub ajukoore esiosas paiknev ajupiirkond nimega insula. See on aju autasustamissüsteemi osa ja aktiveerub vaid tõeliste tunnete puhul. Teisalt osaleb insula kehatemperatuuri jälgimisel ja reguleerimisel. Mida tugevam on tunne, seda aktiivsem on insula ja seda pisem on temperatuurimuutus – ning vastupidi.

Kui tantsija tantsib flamencot, alaneb tuharate temperatuur ja tõuseb käsivarte temperatuur. „Igal tantsul on oma termiline jalajälg,“ kinnitab Salazar. Keha termogrammist võib tema sõnul välja lugeda inimese emotsionaalset mentaalse seisundi, sõnaga – näha, mida inimene tunneb või mõtleb. Termograafia aitab hinnata patsiendi emotsioone, samuti ka mõningaid neuroloogilisi haigusi nagu multiskleroos, mil keha ei reguleeri oma temperatuuri vajalikul moel. Meetod võimaldab ka näha keharasvade mustrit.

Nõnda siis, kui just valetamata ei saa, ärge tehke seda vähemasti siis, kui keegi teie nina temperatuuri mõõdab.

Allikas: AlphaGalileo, Universidad de Granada

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri