Kändleri raamat Endel Lippmaast alustas oma elu

10. Dec 2012

6. detsembril esitleti Tallinnas Teatri Puhvetis raamatut akadeemik Endel Lippmaast. Dokumentaalse teadusromaani „Endel Lippmaa. Mees parima ninaga“ autor on Eesti Päevalehe teadustoimetaja, teadus.ee pidaja teaduskirjanik Tiit Kändler. Esitlus toimus ajaloolises paigas, kus 1960. – 1980. aastatel asus Lippmaa füüsikasektor, millest on lähtunud mitmed Eesti nüüdsed teadussuundumused. Tollestki ajast pajatab raamat, mille avaldas Ajakirjade Kirjastus, toimetas Anu Jõesaar ja kujundas Eerik Kändler.

¤

¤

¤

Esitlusel vestlesid akadeemik Endel Lippmaa ja raamatu autor Tiit Kändler tuliselt teaduse minevikust, olevikust ja tulevikust. Poolsada huvilist kuulas põnevusega, miks on Higgsi osake siiani hüpoteetiline ja mis oli mööduva aasta esmane teadusuudis ja mida võiks järgmisel aastal teadusest oodata.

¤

¤

¤

¤

Kõige põletavam oli siiski Kändleri küsimus, millise elektripaketi on Lippmaa valinud. „Kõige kindlama,“ vastas Lippmaa viivitamatult ning täpsustas hetke pärast: „Elektrit tuleb osta tootjalt.“

¤

¤

¤

¤

¤

¤

Raamatu kujundaja Eerik Kändler, kelle duo Sädelev Kass valmistab parasjagu ette oma esimest plaati, mängis mänglevat muusikat.

„See raamat on Eesti teadust, ajalugu – nõnda siis meie kõigi saatust – oluliselt mõjutanud inimesest. Valmistasin seda peaaegu kolm aastat, mille vältel reisisin läbi 82 aastat Eesti ajaloost, sealhulgas 42 aastat oma elust teadlase ja teaduskirjanikuna. Ei hõlmanud ajalugu teaduslikult ega teadust ajalooliselt. Ositi ehk ometi. Sestap nimetasin selle raamatu dokumentaalseks teadusromaaniks,“ selgitab raamatu autor. Raamat kirjeldab elu sõjaeelses Tartus ja ülikooli botaanikaaias, sõja argipäeva ja traagikat, olusid Stalini-aegses TPIs ja Nikita-aegses Teaduste Akadeemias. Siit saab lugeda Teodor Lippmaa ja Jakob Mändmetsa perede saatusest ning jälgida viimase aastasaja teaduse arengu omapärast ülevaadet. On juttu fosforiidisõjast ja MRP pakti tühistamisest, Moskva-rahade saamisest ja haruldastest USA-reisidest. „Oluline on taust ja algtingimused, nagu ikka füüsikalises maailmas,“ rõhutab autor. Raamatul on selgitavad lisad ning põhjalik register.

Raamatut on praeguseks eeltellitud ja kirjastusest ostetud vähemalt 600 eksemplari. Raamat on müügil nupukates raamatupoodides.

teadus.ee

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri