Paberi võltsimist kaitseb paber ise

29. Jul 2005

Ärge enam oma kallihinnaliste paprite pärast muretsege. Teil pole vaja jännata mingite vesitrükkidega või UV-valguses ilmuvate salapiltidega või muude turvaelementidega. Et teie tähtsat paberit, millest ametnike keeles on saanud dokument, ei võltsitaks, piisab vaid ühest lihtsast võttest. Tuleb paberilehe enda tekstuur mingil väikesel pinnal üles võtta, arvuti mällu salvestada ja vajadusel dokumendil olevaga võrrelda.

Sellise lihtsa, ent seni veel kasutamata võimaluse pakuvad ajakirja Nature tänases numbris välja London Imperial Colledge´i teadlased. Igal paberitükil on oma sõrmejälg, kinnitavad nad. Paber on sile vaid silmaga vaadates — ja sedagi kaugelt. Paberi pind on korrapäratu ja mikroskoobi all suurendatuna näib see kui heinahunnik. Kui nüüd seda pinda laserkiirega skaneerida ja eri nurkade all hajunud valguse intensiivsuse muutused ajas registreerida, siis olemegi saanud paberi sõrmejälje. Piisab vaid kergest kahtlusest, ja saate teile esitatud paberit samalaadse seadme abil kontrollida.
Paberi sõrmejälje saab salvestada, ja selle siis juba enne paberi teele lähetamist digitaalselt saata, kellele vaja. Isegi kui paber pisikeseks kuulikeseks mudida, seejärel viieks minutiks külma vette likku panna, siis kuivatada, misjärel õhus 180ŗC juures pool tundi üle küpsetada, saab paberi sõrmejälje selgelt tuvastada. Isegi kui salvestatud ala kõvasti pastakaga üle kritseldada või kareda kustukummiga nühkida, ei kao sõrmejälg kusagile.
Ja pole teada, kuidas saaks paberi kui heinakuhja pinda võltsida. Kahte täpselt ühesugust heinakuhja maailma luua on sama raske, kui maailm uuesti luua.
Tiit Kändler

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri