29. Jul 2005

VAALAD HAKKAVAD LENDAMA
Arvatakse, et kunagi elasid vaalad maismaal. Lennanud nad siiski ei ole. Kuid lendama nad panna tahetakse. Tõsi, seda küll lennukiga. Lennuka ideega tulid välja Inglismaa ökoloogid, kes soovivad suurendada Põhja-Atlandi liigirikkust. Ja tuua sinna tagasi hallvaalad, kes aastasadu tagasi maha notiti.
Vaalad tuuakse idee kohaselt California rannikult, kus neid pärast küttimise keelustamist hulganisti elab. Kuid enamik ökolooge on plaani suhtes skeptilised, kahtlustades, kas loomadel Põhja-Atlandil üldse enam midagi süüa on. Ning kui pole, kes siis vaalade toidulaua katab? Lõppude lõpuks elasid hallvaalad paarisaja aasta eest ka Läänemeres. Võibolla tuleks nad nüüd hoopis siia lennutada — tulnukatest selgrootuid on Läänemeres ju niigi küllalt, jätkub ehk vaaladelegi.
Allikas: New Scientist/Uudistaja

DEEP IMPACT OTSIB TÖÖD
Pärast organiseeritud kokkupõrget komeediga Tempel 1 otsib Deep Impact´i meeskond endale uut objekti. Põrkaja on küll hävinud, kuid sond ise oma kaameraga töökorras. Uueks tähiseks võib saada komeet Boethin, mis Maast 2008. aasta detsembris lähedalt möödub. Deep Impact ise lendab Maast mööda 2007. aasta detsembris. Seda võib juhtida Boethini lähedusse, mida ta võiks oma kaameraga jälgida. See lõbu läheks maksma 10 korda vähem kui Deep Impacti projekt seni. Kuid kõik sõltub NASA eelistustest.
Allikas: Nature

KESTAB JUTUPÄRANDI UURIJATE KONGRESS
Rahvusvahelise Rahvajutu-uurijate Seltsi XIV maailmakongress kestab Tartus 31. juulini. Tegu on suurima rahvusvahelise folkloriste ühendava akadeemilise seltsi kogunemisega, teemaks “Rahvajutu teooriad ja uurimine tänapäeval”.
Nii kõrgel tasemel rahvajutu-uurijate foorum leiab Eestis aset esmakordselt. Siinseid teadlasi hinnatakse maailmas nii klassikaliste narratiivide, huumori ja tänapäeva pärimuse uurijatena kui ka uuenduslike projektide algatajana. Eestit esindavad foorumil näiteks Epp Annus, Pille Kippar, Arvo Krikmann, Kristin Kuutma, Aado Lintrop, Mare Kõiva, Marju Kõivupuu, Ülo Valk.
Maailmakongress tõi Tartusse üle kahesaja tunnustatud teadlase ja oma ala juhtivspetsialisti Euroopast, Aasiast, Põhja- ja Lõuna-Ameerikast, Aafrikast ja Austraaliast, nende hulgas on ka seltsi president, Iisraeli teadlane Galit Hasan-Rokem.
Kongressil analüüsitakse pärimuslikke narratiive interdistsiplinaarselt, rakendades nii humanitaar- kui sotsiaalteaduslikke meetodeid. Kummitused, pahad tüdrukud ja paksud poisid vendadel Grimmidel, varjusurm, Gogoli “Vii” on vaid mõned näited kirevast kavast.
Von Bocki majas Ülikooli 16 on avatud erialakirjanduse näitus, kuhu on sissepääs vaba, nii et kõik huvilised võivad raamatuid osta. Kongressi korraldavad Eesti Kirjandusmuuseum ja Tartu Ülikool koostöös Eesti folkloori- ja teadusorganisatsioonide ning Tallinna Ülikooliga.
Vt lähemalt http://www.folklore.ee/isfnr.
Rahvajutu-uurijate Selts/teadus.ee

VALITI EUROOPA TEADUSNÕUKOGU TEADUSLIK NÕUKOGU
Euroopa Komisjon andis teada 22 silmapaistva teadlase nimed, kes moodustavad Euroopa Teadusnõukogu teadusliku nõukogu (Scientific Council of the European Research Council).
Euroopa Teadusnõukogu hakkab tegutsema 2007. aasta alguses ning on 7. raamprogrammis (2007-2013) tegutsema hakkavaks institutsiooniks, mis hakkab hindama ja finantseerima nn eesliini teadust. Asutakse toetama tipptasemel teadusrühmade tegevust kõigis teadusvaldkondades, nii loodusteadustes ja tehnoloogia valdkonnas kui ka sotsiaal- ja humanitaarteadustes.
Teaduslik nõukogu hakkab tegutsema kui sõltumatu organisatsioon, mille ülesandeks on määrata Euroopa Teadusnõukogu teaduslik strateegia ja tagada otsuste autonoomia ja teaduslik kvaliteet. Selle valis sõltumatu tunnustatud teadlastest koosnev komisjon.
Teaduslikku nõukogusse kuuluvad:
Dr Claudio Bordignon (IT), prof Manuel Castells (ES) prof dr Paul J. Crutzen (NL), prof Mathias Dewatripont (BE), dr Daniel Esteve (FR) prof Pavel Exner (CZ), prof dr Hans-Joachim Freund (DE), prof Wendy Hall (UK), prof dr Carl-Henrik Heldin (SE), prof dr Fotis C. Kafatos (GR), prof dr Michal Kleiber (PL), prof Norbert Kroo (HU), prof Maria Teresa V.T. Lago (PT), dr Oscar Marin Parra (ES), prof Robert May (UK), prof Helga Nowotny (AT), prof Christiane Nüsslein-Volhard (DE), dr Leena Peltonen-Palotie (FI), prof. Alain Peyraube (FR), dr. Jens R. Rostrup-Nielsen (DK), prof. Salvatore Settis (IT), prof. Dr.med. Rolf M. Zinkernagel (CH).
Lähemalt nõukogu liikmete kohta vt siit http://europa.eu.int/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/05/265&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en.
Allikas: SA Archimedes

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri