teadus.ee suvekool lummas arvudega

29. Aug 2013

Tänavune teadus.ee suvekool “Lummavad arvud”) lõppes 25. augustil matemaatiliselt edukalt. Osales rohkema või vähema aja jooksul 85 inimest pluss rühm soome sõpru, kes eksikombel Jaak Johansoni ja Krista Joonase kontserdi alul tagaridades istet võtsid ja lõpuks koondusid.

¤

¤

¤

¤

Selgus matemaatiline tõsiasi, et arvud on lummavad ja nõnda näiteks kinnitasid paljud kuulajad, et lõpuks ometi said Urmas Tartese loost aru, kuidas neid pikslipilte värviliseks tehakse ja Rein Rõõmu jutust, et kuidas maailma ilmastik kujuneb. Ei hakka siin kõiki ettekandeid ette tooma, kuid Mart Noorma entusiasm lastega mööda Käsmut joosta jääb kahtlemata meie suvekoolide ajalukku.

Nii nagu see mudel, mida ta ESTcube-1 saateks ETV poolt kunagi pappmudeliks tehti ja mida ta näitas, kosmosesse hajus, mida küll laseritega nii Sisask kui Noormaa tähtkujudest otsis, kuid ei leidnud. On veel üks asi, mis läks eirti hinge, ja see on Johansoni ja Joonase ettekanne (kui tahate, siis kontsert), ja andku siin kõik teised andeks, ei suuda praegu kõigist pro forma kõnelda, sisust rääkimata.

¤

¤

¤

Mulle igatahes jäi meelde, et putukal on olemas ettekujutus oma elueast (arv), (mida mul ei ole), et tähtis pole kala arvukus vaid selle hind (arv), et inimene on fraktal (arv), et inimene mõistab satelliidipilti, arvuti ei mõista (arv), et ämbrisse mahub 11973 mustikat, et arv 666 on lõpuks vahel ka päris tähtis.

Tiit Kändler

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri