27. Aug 2005

KREATSIONISTID NUPUTASID VÄLJA INTELLIGENTSE DISAINI
Jumala poolt maailma loomise idee pooldajad on senise kreatsionismi loosungi asendanud sõnapaariga “intelligentne disain”. Vaidlus nende ja teadlaste vahel on USAs väljunud teaduse piirest ning hõlmab pigem poliitikat.
Kes saaks vaielda aruka loomise vastu? See tundub olema sama mõttetu, kui vaielda Ohmi seaduse vastu. Kuid kes saaks arukat loomist tõestada?

Augusti esimesel päeval võttis USA president George Bush sõna maailma loomise asjus. Ta kinnitas, et nii evolutsiooni kui intelligentset disaini tuleks USA koolides korralikult õpetada. Teadlased ja teadustoimetajad reageerisid sellele viivitamatult. Neid kannustas kartus, et selline võrdsustamine asetab intelligentse disaini teaduse pjedestaalile.

Ameerika Ühendriikides pole unustatud 80 aasta tagust kohtuprotsessi, kus Tennesee kooliõpetaja John Scopes süüdi tunnistati, kuna ta õpetas lastele Darwini õpetust, et inimesel ja ahvil olid ühised esivanemad. “Ahviprotsessina” kuulsaks saanud kohtulahend on USAs siiani silme ees ja evolutsiooniliste ideede õpetamine koolides nii mõneski osariigis raskendatud. Sajanditagune kreatsionism ehk siis loomisõpetus kuulutas, et maailm loodi koos ja ühekorraga, nii nagu Piiblis kirjas. Oli ka täpsemalt välja rehkendatud, millal see toimus, nii nagu näiteks pakkus 17. sajandi Inglise piiskop James Ussher – 23. oktoobril aastal 4004 enne Kristust. Uue Maa kreatsionistid toetavad seda ajaarvamist tänini. Vana Maa kreatsionistid aga asetavad Maa loomise 4,5 miljardi aasta tagusesse aega, väites, et need kuus päeva, mille jooksul Piibli järgi maailm loodi, olid pikemad kui 24 tundi, kestes tuhandeid ja võibolla isegi miljoneid aastaid.
Nüüdseks on USA Ülemkohus teinud võimatuks õpetada riigi poolt rahastatud koolides jumalikku loomist teaduse sildi all. Kuid kreatsionistid on nüüd leiutanud ID – “intelligentse disaini” – ehk siis aruka kujundamise. Nende sõnul on see darvinismi teaduslik alternatiiv.
ID toetajad väidavad, et on täiesti võimalik leida teaduslikke tõendeid disaineritöö kohta looduses. ID pooldajad tunnistavad ka evolutsiooni mõningast rolli – näiteks vastupidavuse tekkes antibiootikumidele. Paljud neist on ka seda meelt, et kõik organismid tekkisid ühest eellasest – mida kreatsionistid ei tunnista. Kuid darvinism postuleerib juhuslike mutatsioonide ja loodusliku valiku määravat osa elu tekkes ja arengus, ID seda aga eitab. Vähemalt osa elust on nende arust tekkinud eesmärgipärase disaini teel.
Euroopas on kreatsionismil vähe kultuurilist mõju. Kuid kummaline, et fundamentalistid, keda Bush toetab, on kummalisel kombel maailma loomise suhtes sama meelt, kui fundamentalisti, kellega Bush Iraagis võitleb. Kui asja on võimalik kirjeldada lihtsalt, siis tuleb seda kirjeldada lihtsalt. Mis aga on lihtsam – kas iseeneslik evolutsioon või areng, mis toimub suunava näpu juhtimisel?
http://www.epl.ee/artikkel_299248.html?PHPSESSID=6c85c7b9d235dd94980fdd76b0cf7eae
teadus.ee

TOONEKURED TEEVAD ILMA
Eesti Ornitoloogiaühingu suvepäevadel oli juttu sellest, miks must-toonekurgedel antennid küljes tolknevad. Nüüd on võimalus ka mingit tulemust näha igaühel ja oma arvuti juures. Valminud on projekti veebikülg ja kõik 16 must-toonekurge on selles jälgitavad. Ka eesti keeles on enamus infot seal olemas: http://www.flyingover.net/
Allikas: Eesti Ornitoloogiaühing

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri