Madalakasvulised õunaistandused pälvisid EAS-i toetuse

27. Jan 2006

Eesti Maaülikooli (EMÜ) puuviljauurijad asuvad parandama kodumaise õunakasvatuse konkurentsivõimet. Jaanuarist aprillini saab teoks eeluuring “Madaltihedate õunaistandustele uute sortide introdutseerimise ja keskkonnasäästliku kasvatamise tehnoloogia väljatöötamine” sai Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt 195 000 krooni.
EMÜ agrobiotehnoloogia arenduskeskuse kaasabil esitatud projekti eesmärgiks on muuta Eesti õunakasvatus konkurentsivõimeliseks ning varustada inimesi kohalike ja tervislike õuntega. Plaanis on luua uus keskkonda säästev õunakasvatustehnoloogia, mis suurendab viljeldavate sortide haiguskindlust.

Õunad on liiga kõrgel. Tuleb need madalamaks õpetada.
Eestis ja naaberriikides aretatud uute sortide hulgast valitakse viis kärntõvekindlat Eestisse sobivat, meeldiva välimusega ja heamaitselist õunasorti. Seejärel selgitatakse sobivad nõrga- ja poolnõrgakasvulised kloonalused, mis taluvad Eesti talvesid.
Õunakasvatajad saavad uue katseliselt kontrollitud keskkonnasäästliku tehnoloogia ja soovitused madaltihedate õunaistanduste rajamiseks.
Eeluuringule järgneb rakendusuuring, mille käigus valitakse välja tootjatele sobivad ning Eesti puuviljaturul konkurentsivõimelised dessertõunasordid.
Projekti juht on Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Polli aiandusuuringute keskuse teadur Neeme Univer.
Allikas: Eesti Maaülikool

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri