Kanaldamine (channelling)

27. Jan 2006

Kanaldamine on protsess, mille käigus isik (kanaldaja/ meedium) väidab, et tema keha on hõivanud vaimolend, kelle eesmärk on kommunikatsioon.
Kanaldamishullustus sai tõsise hoo sisse 1972. aastal, kui Jane Roberts koos abikaasa Robert Buttsiga avaldasid raamatu “Seth speaks” (Seth kõneleb). Seth, väga tark “nähtamatu olend”, edastas väidetavalt oma tarkused transis olevale Jane’ile, kes sõnumid Buttsile dikteeris.
Kuigi Roberts, üpriski edukas luuletaja, on kahtlemata väga haritud ja suure lugemusega erinevate religioonide ja okultsete traditsioonide vallas (sh Jung), väidavad tema pooldajad, et ta edastab mõtteid, milleni tema võimed üldsegi ei küüni. Nende jaoks on see tõendiks sellest, et teda inspireeriti. Kui teda ja Buttsi tõesti inspireeriti, siis tegi seda arvatavasti inimeste kergeusklikkuse sügavus.

Kanaldada võib näiteks Lembitut või Kalevipoega.
Suuresti andsid uskumusele kanaldamisse hoogu ka näitlejanna Shirley MacLaine ja ABC telejaam. Nad esitasid tänapäevase versiooni läbi meediumi kõnelevatest vaimudest 1987. aastal, mil ABC edastas Shirley MacLaine’i raamatul “Out on a Limb” põhineva minisarja. MacLaine suhtleb väidetavalt vaimudega läbi kanaldaja Kevin Ryersoni. Üks Ryersoni kaudu kõnelevatest vaimudest on Jeesuse kaasaegne Johannes, kes ei räägi mitte aramea keeles, mis oli Jeesuse keel, vaid Elizabethi-aegses inglise keeles. Johannes räägib MacLaine’ile, et naine on koos jumalaga maailma kaaslooja. MacLaine, ülim egoist, on ekstaasis, saades teada, et tal oli õigus uskumuse koha pealt, mida ta varem oli väljendanud: nimelt, et tema ongi jumal (Gardner 1987).
Üks MacLaine’i lemmikkanaldajaid on J.Z. Knight, kes väidetavalt edastab 35 000 aasta vanust kromanjooni sõdalast Atlantisest nimega Ramtha. Selline pöörane väide on ta üsna kuulsaks ja rikkaks teinud. Mõned kliendid maksavad kuni 1000 dollarit, et osaleda ta seminaridel, kus ta avaldab selliseid tarkusi nagu “me peame avama oma meeled uutele potentsiaalidele”.
Eestiski levib hulk nö kanaldatud meediumraamatuid — Krayon, Urantia, Jutuajamised jumalaga, Indigolapsed. Väidetavalt on Eestis 100 — 150 regulaarset kanaldajat, kes koostöös teiste riikide vaimsete inimestega jumalikku armastuse energiat meie kõigi heaks kanaldavad. Veel on olnud meie osaks õnn saada kadunud Luule Viilma kanaldatud ellujäämise tarkusi.
Teeb kohe meele rahulikuks, et keegi meie eest ennastohverdavalt hoolitseb.
Pole vast mõtet mainidagi, et kanaldatud informatsiooni pole põhimõtteliseltki võimalik mitte millegagi kontrollida. Kui keegi omaarust kanaldab mingit konkreetset tegelast — Jeesusust, Kleopatrat, peaingel Miikaeli või lausa jumalat ennast –, siis jutu sisu sõltub ikka kanaldajast, mitte kanaldatavast nagu võiks ehk naiivselt eeldada. Kindlasti on paljud kanaldajad oma usus siirad, kuid nii mõnigi on paljastunud otseseks petturiks.
Allikas: Robert Todd Carroll, Skeptiku sõnaraamat
www.skepdic.com
Ilmub ka eesti keeles Eesti Entsüklopeediakirjastuselt http://www.ene.ee
Tõlge: Ingrid Järv
Toimetanud Martin Vällik

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri