teadus.ee » Arhiiv » Kuidas bakter temperatuuri mõõdab

Bakterid on kohastumuse meistrid. Niipea kui nad meie kehasse sisse saavad, muudavad nad oma ainevahetuse meie omaga kooskõlla ja kaitsevad end permehe immuunkaitse eest. Braunschweigi tehnikaülikooli Helmholzi keskuse teadlased avastasid ühel Yersinia perekonnast pärit bakteril unikaalse valgutermomeetri.

yersinia-6455003

Valk RovA on laiade oskustega sensor – see mõõdab peremeesorganismi kehatemperatuuri ja ainevahetuse aktiivsust ning toitaineid. Kui need on ellujäämiseks sobivad, siis aktiveerib RovA geenid, et nakatumine saaks alata.
Yersinia suudab vallandada erinevaid haigusi, sealhulgas levitas ta keskajal levinud katku, mis surmas kolmandiku Euroopa elanikkonnast. Samuti põhjustab ta toidumürgituse järgset põletikku ja kõhulahtisust.
Et sisikonna rakkudesse pääseda, kasutab Yersinia pinnavalguna ivasiini. Kuid raku immuunsüsteem hakkab invasiini peale bakterit ründama. Seepärast saab bakter sellest valgust lahti, niipea kui rakku on pääsenud. Seejärel kasutab bakter toitumiseks ära raku ainevahetust. Lisaks kõigele toodab see bakter aineid, mis tapavad keha kaitserakke nagu fagotsüüte.
Kui keskkonna temperatuur on 25 kraadi ümber, siis kindlustab valk RovA, et Yersinia bakter moodustaks invasiini kui pinnavalgu. See lubab bakteril siseneda toiduga sisikonna rakkudesse, mille temperatuur on 37 kraadi. Selles soojas keskkonnas muudab RovA oma kuju ja deaktiveerib invasiini tootva geeni. Ilma invasiinita on Yersinia inimese immuunsüsteemile nähtamatu. Selles uues kujus saab RovA nüüd aktiveerida teisi geene, mis aitavad bakteril kohaneda peremehe ainevahetusega.
Lõpuks ei vaja Yersinia bakter enam valku RovA ja bakteri ensüümid ründavad seda ning lagundavad.
Allikas: AlphaGalileo

Jaga