teadus.ee » Arhiiv » Muusikat kõrvas ja elektronide maailmas

kolakodaraamat-191x300-1625099Tiit Kändler

Kõlakoda kõrva taga

Kuidas muusika loob teadust ja teadus teeb muusikat

Kujundanud Andres Tali

Tammerraamat 2010

168 lk, hind poes ca 150 kr

Ei hakka siin veiderdama, ütlen kohe välja, et kirjutasin oma äsja ilmunud raamatu tutvustuse ise. Lõppude lõpuks pole see nii haruldane midagi, ainult et tavaliselt seda ei öelda.

See raamat põhineb läbi aastate Sirbis avaldatud esseedel, millele mind meelitas tollane muusikatoimetaja Igor Garšnek. Kui nii, siis püüdsin neis esseedes kirjutada mitte ainult sellest, kuidas teaduse ja tehnika edenemine edendas ka muusikakeelt, vaid kuidas muusikal oli omajagu vastumõju teadusele. Kirjeldan sedagi, kuidas helid tekivad, liiguvad, kuidas neid vastu võetakse – ja mitte ainult inimese, vaid ka lindude, kasside ja kelle näitel veel.

Püüdsin ka kujutada oma seoseid muusikaga, nii hästi kui minu sõnad seda suudavad edasi anda.

Muusika võib tahtajale õpetada kaootilise maailma käitumist; seda, kuidas kaosest ikka ja jälle kord luuakse. Muusika on parim insener, mis on inspireerinud tuhandeid katedraale, kontserdisaale ja kõlakodasid.

Minu kunagine hea algkooli klassijuhataja Miralda Kikerpuu, Kustas Kikerpuu ema, tegi mulle selgeks, et kes ka oma arust viisi pidada ei oska, saab rütmiga kindlasti hakkama.

Noh, nii et kui see raamat pole ka viisikas, siis rütmikas ehk ikka.

Kui küsida elektronilt, mis rütmi see mängib, siis võib see teile kosta, et ülespidi spinniga.

Tiit Kändler

Jaga