Teadusteave MTÜ :: LEITI ROBINSON CRUSOE KODU

LEITI ROBINSON CRUSOE KODU
teisipäev, 13. detsember 2005
Kui olete lapsena lugenud raamatut Robinson Crusoest, kes jäeti maha tühjale Vaikse ookeani saarele ja seal ihuüksi neli aastat ja neli kuud elas, siis võite olla rahul. Tegu ei olnudki fantastikaga. Daniel Defoe, kes selle raamatu 1719. aastal avaldas, võttis oma protagonisti jaoks malli Šoti meremehelt Alexander Selkirkist. Tema pandi ühele Tšiili rannikust üle 700 kilomeetri kaugusele saarele. See saar on alles. Ja raamat, esimene Inglise romaan, on alles. Ning leidub ka inimesi, kes püüavad jõuda selgusele, et kus siis see Crusoe prototüüp täpselt oma maja üles ehitas. Visa maadeuurija Daisuke Takahashi on asjaga tegelnud üle kümne aasta. Ning nüüd tundub, et ta ongi leidnud ühe kahest Selkirki 300 aasta eest ehitatud majast. Või õieti paiga, kuhu mees selle maja ehitas. Muidugi ei tea Robinson Crusoe nime kandva saare asukad midagi 300 aasta tagustest sündmustest. Kuid üks mees mäletas mahajäetud raja ääres olnud varemeid. Jaanuaris läks National Geographic´u rahastatud ja Takahashi juhitud meeskond asja lähemalt uurima. Nad leidsid maja kivist vundamendi. Ning ühe navigatsiooniseadme pronksosa, mis pärineb kindla peale 300 aasta tagusest ajast.

Robinson Crusoe prototüübi maja asus võluva looduse keskel. Paik on rahulik, selle läheduses vuliseb jõgi ja taamal paistab mägede vahel lebav ookean. Nii et seal võis elada küll. Selkirk elas neli aastat ja neli kuud. Millest Defoe tegi Crusoe jaoks 28 aastat.

Robinson Crusoe lugu peetakse pärast Piiblit kõige loetumaks raamatuks. (Ehkki sellele tiitlile on pretendeerinud ka Lenini teosed ja Guinness´i rekordite raamat.) Selle raamatu kohaselt veetis Crusoe saarel 28 aastat, päästis Reede inimsööjate käest ja päästeti ise piraatide poolt. James Joyce nimetas raamatu kangelast Briti vallutaja musternäidiseks. Aeglase, ent kindla mõtlemisega, seksuaalselt ükskõikne, sõltumatu.

Allikas: National Geographic

Jaga