teadus.ee » Arhiiv » Kui vaid selle maa teadus…

7. augustil teatas Euroopa teadusuudiseid vahendav AlphaGalileo, et Ühendkuningriikide Sheffield Hallami ülikooli teadlased on transponeerinud tähtede laulu inimkõrvale kuuldavaks. Tähtede loomulikud võnkumised tekitavad ka helilaineid, mis mõjuvad vilistamise, surisemise, trummeldamise, undamise ja kõmisemisena. Kui vaid võngete sagedused on tõstetud, nõnda et inimkõrv neid kuuleb.

Professor Don Kurz demonstreerib oma loengutes, kuidas tähed Bachi mängivad ja püüab heeliumi, taldrikute ja pudelite abil tähehääli tekitada. Tähevõnked tekivad, kui tähesüdamiku tuumakatlast pääseb energia selle pinnale ja põgeneb ilmaruumi.
Sama agentuur teatas 10. augustil, et Rootsi Umea ülikooli teadlased on avastanud, et tavalained merel võivad vahel moonduda hiigellaineteks.


Mõrvarlaine võib tekkida tagasihoidlike lainete liitumisel.

Eestis on tähtede ja planeetide muusikat juba mõnikümmend aastat viljelenud Urmas Sisask, ja mitte niisama, kõhutunde järgi, vaid täpsete kalkulatsioonide alusel. Ja hiigellaineid ehk mõrvarlaineid on ennustanud Küberneetika Instituudi teadlane Tarmo Soomere ja tema kolleegid. Sealhulgas ka kiirlaevade tekitatud lainete liitumisena näiteks Tallinna lahel. Ehkki Eesti on väike, ja teadusuudised meilt Euroopasse veel ei jõua, ei maksa lootust kaotada. Vähemasti on meil mõnel alal olemas oskusteave, ja seda ehk pikematki aega kui suuremates riikides.

Tiit Kändler

Jaga